• BIST 100

  11064,85%0,37
 • DOLAR

  33,03% -0,02
 • EURO

  36,09% 0,30
 • GRAM ALTIN

  2571,92% 0,42
 • Ç. ALTIN

  4104,48% 0,17

CHP NİN BİR NUMARASI: OKAN GAYTANCIOĞLU…

Edirne CHP milletvekili Okan Gaytancıoğlu ile 7 Haziran seçim sürecini ve gündemi değerlendirdiğimiz söyleşide önemli tespitler yaptık. CHP ön seçimlerinin tartışmasız bir numarası olan Gaytancıoğlu, önseçimlerde Edirne’nin her kö?

Röportajlar 11.09.2015 16:52:37 0
CHP NİN BİR NUMARASI: OKAN GAYTANCIOĞLU…

CHP NİN BİR NUMARASI: OKAN GAYTANCIOĞLU…

Edirne CHP milletvekili Okan Gaytancıoğlu ile 7 Haziran seçim sürecini ve gündemi değerlendirdiğimiz söyleşide önemli tespitler yaptık. CHP ön seçimlerinin tartışmasız bir numarası olan Gaytancıoğlu, önseçimlerde Edirne’nin her köşesinden oy alarak bütün kulisleri bozmuş ve açık ara birinci sıraya oturmuştu.

Gaytancıoğlu Trakya Birliğin açıkladığı “ön alım fiyatı” için  “Dünyada fiyat 1, 80 TL civarındayken çiftçinin maliyeti 1, 750 TL iken Konya Şeker bizden yüz lira fazla fiyat açıklamışken, Trakya Birlik burada fiyatını yeniden dikkate almalı, değiştirmeli ve çiftçinin hakkını hukukunu korumalı.” Diyerek yaptığı çıkışla ziraat odaları toplantısında gündeme geldi…

Gazetemize samimi ve içten cevaplar veren Gaytancıoğlu, “Türkiye’de ayçiçeği üretiminin % 65’inin, çeltik üretiminin % 55’inin ve buğday üretiminin % 10’unun yapıldığı bu bölgede ciddi bir işsizlik ve buna bağlı olarak göç artışı yaşanmaktadır. Bu beni çok üzüyor. Siyaset müessesi buna çare bulmalıdır.” Dedi.

Kendisini yoğun gündeminden boş kaldığı bir anda yakaladık ve aşağıdaki soruların cevaplarını aldık.    

E.Olay: Seçim Kampanya'nız sırasında sizin ihtisas alanınız dışında size en çok sorulan soru ve iletilen, dillendirilen sorun ne idi?

Okan Gaytancıoğlu: İşsizlik ve göç. Özellikle köylerde bu sorunlarla çok fazla karşılaştım. Çünkü köylerin boşaldığını, gençlerin köyleri terk etmeye başladığını Edirne’nin bir iki köyünü gezdiğinizde görürsünüz. Gece saat dokuz’da kahveler kapanıyor. Oysa Edirne bir tarım şehridir. Ancak insanlar köylerini ve tarımı bırakıyorlar. Bunun nedeni de AKP’nin uyguladığı tutarsız tarım politikaları. Türkiye’nin en önemli tarımsal bölgelerinden biri olan Trakya bölgesi de Türkiye tarımında yaşanan üretimi dışlayan tarım politikalarından nasibini almış durumda. Türkiye’de ayçiçeği üretiminin yüzde 65’inin, çeltik üretiminin yüzde 55’inin ve buğday üretiminin yüzde 10’unun yapıldığı bu bölgede ciddi bir işsizlik ve buna bağlı olarak göç artışı yaşanmaktadır. Bu ciddi bir sorundur. Para kazanamayan, emeğinin karşılığını alamayan insanlar çareyi göç etmekte bulmuştur.  İşte insanlar bunu soruyor. Bu göçü önleyebilir miyiz? Nasıl önleriz diye? Önleyebiliriz; bugün İstanbul 13 - 14 milyon nüfusa ulaşmış, ciddi trafik sorunları bulunan, insanların mutsuz olduğu büyük bir metropol oldu. Köylerde çok ucuza mal edilecek istihdam ve yatırım projeleriyle göç sorununun önüne geçebiliriz diye düşünüyorum. Bu konuda gelişmiş ülkeler, özellikle kalkınma ajansları sayesinde, köylüleri köyünde tutan projelere önem vermektedirler. Köyün önemli özellikleri belirlenerek, örneğin bir köyde çok fazla süt ineği varsa o ineklerin sütünü satmak yerine o sütlerin işlenmesi yoluna gidilmekte, küçük mandıralar teşvik edilmekte ancak bunlar daha sonra büyük işletmelerle adapte edilerek markalaşma sağlanmaktadır. Bu yönde politikalar geliştirilmeliyiz. Köylerde, tarım ve hayvancılığın yanı sıra, köyün turizm potansiyelinin de ortaya çıkarılabiliriz. Böylece turizm potansiyeliyle köyün eksikliklerini de giderilebiliriz. Örneğin köyün yolu eksikse yol yapılır. Bugün birçok insan artık köy kahvaltısını tercih ediyor, köyde yaşamayı tercih ediyor, hatta köyde üste para vererek çalışmayı tercih ediyor. Köy yumurtası yemek istiyor, bu gerçekleştirilebilir.  Köyden kente göç edildiğinde oluşan okul sorunu, ulaşım sorunu,  sıkıntılar oluşturmakta.” Tabi işsizlik ve göç Türkiye’nin sorunu. Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 10’larda, genç işsizlik ise yüzde 20’lerde. Türkiye’de gençler geleceğe umutla bakamıyor. Üniversiteden mezun olan gençlerimiz istihdam sorunu yaşıyorlar. Eşitsiz ve niteliksiz bir eğitim sisteminden çıkan gençlerimiz işsiz kalıyor. Genç işsizlik %20’lerin üzerine çıktı. Biz diplomalı işsizlik istemiyoruz. Bu konuda çok sistemli çalışmalar yapılmalı üniversite kontenjanları belirlenirken, iş dünyasının talepleri dikkate alınmalı, istihdamda teşvik ve pozitif ayrımcılık uygulayarak iş gücü dışında kalan gençlerimiz istihdam edilmeli. Ülkemizde büyüyerek devam eden bu sorunlar her yerde olduğu gibi Edirne’de de var.

E.Olay: Edirne'mizin siyasal iklimini, şehrimizin düşünsel dünyasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Okan Gaytancıoğlu: Biz Edirneliler Cumhuriyetin değerlerine sonuna kadar sahip çıkan insanlarız. Edirneliler çağdaş düşüncelere açık, yenilikleri kavrayan, benimseyen insanlardır. Şehrimizde her türlü ayrımcılığı reddedip, insana öncelik veren bir anlayış var. Edirne insanı, önce “insan” der ve hoşgörüsünü asla yitirmez. Farklılıkların zenginlik olduğuna inanır. Farklı dinlerden, siyasi görüşlerden insanların bir arada yaşadığı güzel bir şehrimiz var.  İnsanlarımız bilinçli ve çevreye duyarlı. Farklı siyasi görüşler hoşgörü içinde dile getiriliyor. Herkes birbirine saygılı. Ve konu Edirne’nin, Edirne insanının sorunları, çıkarları olduğu zaman bir araya gelebiliyoruz. Bu çok güzel. Edirne’mizde benim de her zaman destek verdiğim demokratik değerlerin savunulması, temsil oranı az olan grupların güçlendirilmesi ve katılımcı demokrasinin güçlenmesi gibi roller üstlenen sivil toplum yapılanması da oldukça güçlü. Meslek odaları, sendikalar, dernekler aracılığı ile vatandaşlarımız birçok konu hakkında daha etkin olabiliyor.

E.Olay: Seçim kampanyanız ve teşekkür gezileriniz sırasında gözlemlediğiniz şehrimizin siyasal, ekonomik ve toplumsal sorunlar, eksikler nelerdir?

Okan Gaytancıoğlu: Edirne’miz Türkiye’nin batıya açılan kapısı, tarihi eserleri ve tarihi dokusu ile bir turizm kenti, verimli toprakları ile bir tarım kenti, Trakya Üniversitesi ile Türkiye’nin gözde illerinden biri ve diğer eğitim kurumları ile bir eğitim kenti… Şehrimizin bu özelliklerini daha fazla ön plana çıkarmak gerekiyor. Şehrimizde turizm faaliyetlerinin daha fazla artması için şehrimizin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını daha fazla yapmalıyız. Tarihi eserlerimize sahip çıkmalıyız. Kaleiçinde tarihi evelerimiz yanıyor. Tarihimiz yanıyor. Bu konularda hassas olmalıyız. Çiftçimizin daha fazla desteklenmesini sağlamalıyız, köy turizmini geliştirmeliyiz. Eğitim aydınlığın yoludur, eğitimi daha da iyileştirmek ve Edirne’nin modern üniversite kentlerinden birisi olmasını sağlamalıyız. İlçelerimizin ekonomik faaliyetleri göz önünde bulundurarak, yüksekokul ve fakülteler açılmalıdır. Şehrimizde yatırımları arttırmalıyız. Böylelikle işsizliği ve göçü önlemeliyiz. Çünkü Edirne Türkiye’nin yaş ortalaması en yaşlı şehirlerinden biri olma yolunda ilerliyor. Bunun nedeni göç ve işsizlik. Bu konularda kişisel çalışmalarım devam ediyor.

E.Olay: Erken başlayan ay çiçeği hasadı ve bölgemizdeki rekolte hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeni açıklanan ayçiçeği avans fiyatı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Okan Gaytancıoğlu: Bu yıl kuraklık nedeniyle rekoltenin çok düşük, özellikle kum yerlerde veriminin dönüm başına 80-100 kg. kadar düştüğünü görüyoruz. Son yıllarda uygulanan tarım politikaları üretici gelirlerinin azalmasına neden olmuştur. Bunun sonucu olarak Türkiye birçok üründe net ithalatçı bir konuma gelmiştir. Petrolden sonra en fazla ithalat bedeli ödediğimiz ürünlerden biri olan ayçiçeğinde yıllardır üreticimiz alın terinin karşılığını alamamaktadır. Üreticinin emeğinin karşılığını alamamasının en önemli nedenlerinden biri maliyetlerin yüksekliğidir. Dünya ülkeleri arasında mazot ve gübreyi en yüksek fiyattan kullanan çiftçilerimiz zor durumdadırlar. Ben bu noktada Trakya Birliğin bir çiftçi kuruluşu olarak piyasaya müdahale etmesini ve çiftçinin mağduriyetini önlemesi gerektiğini söylemiştim.

Ancak Trakya Birliğin açıkladığı ayçiçeği ön fiyatı çok düşük bir rakam bu fiyatın değiştirilmesi gerek, ayçiçeğinin maliyetinin şu anda 1, 75 TL. Biz dedik ki üreticinin de üretime devam etmesi lazım, bir nefes alması lazım, borçlarını ödemesi lazım. Ayçiçeğinde 1, 80, 2. TL bir fiyat olması lazım. Hatta sürekli 2 lira diye deklare ettik. Ama dünya piyasalarında yaklaşık 1.766 lirayken bunun Türkiye’ye maliyeti, çiftçinin maliyeti 1, 75 TL iken bakın dünya fiyatlarıyla aşağı yukarı aynı. Trakya Birliğin açıkladığı 1, 47 kuruş çok düşük bir rakam ve ayçiçeği yüzde 40 yağlı. Yüzde 40 yağlı ayçiçeği biçen şuan çok az. Çitçi şuan zararda, Piyasa başka bir kurum daha var. Konya Şeker diye oda bir çiftçi kuruluşu ama o Trakya Birlikten yüz lira fazla fiyat açıklıyor. Neden? O çiftçisini daha mı çok seviyor. Trakya Birlik burada üzerine düşen görevi yapmalıdır. Açıkladığı fiyatta ön alım fiyatıdır. Hep avans fiyat açıklanırdı niye bu sefer böyle bir fiyat açıklandı. Acaba bunun altında şu mu yatıyor. Birlikler iki yıl üst üste zarar ederse yönetim kurulu değişiyor. Trakya Birliğin Yönetim Kurulu Başkanı şuanda AKP İl Başkanı, yani Trakya Birlik bir yerde AKP politikalarıyla yönetiliyor. Biz CHP olarak buna karşıyız. Çiftçimizin siyasete alet edilmemesini istiyoruz. Burada bir oyun var, bu oyunu bozmak zorundayız. Trakya Birlik yönetim kurulu derhal toplanmalı ve bu açıkladığı fiyatı gözden geçirmeli, çiftçimiz korumalı.

Dünyada fiyat 1, 80 TL civarındayken çiftçinin maliyeti 1, 750 TL iken Konya Şeker bizden yüz lira fazla fiyat açıklamışken, Trakya Birlik burada fiyatını yeniden dikkate almalı, değiştirmeli ve çiftçinin hakkını hukukunu korumalı.”

 

 

 


ÇELTİKLER YANAR-SA- BU HESABIN ALTINDAN KİMSE ÇIKAMAZ!

EKONOMİ VE SICAK ULUS PAZARINI VURDU

TÜRKİYE GENÇLER KÜREK ŞAMPİYONASI ÖN ELEMELERİ BAŞLADI.

KURAN KURSU HOCASININ İHMALİ ÇOCUĞUN CANINA MÂL OLUYORDU

EDİRNE MÜFTÜSÜ HASAN BAŞOĞLU MERKEZE Mİ ÇEKİLDİ?

CUMARTESİ PAZARINDAN MÜJDELİ HABER

SAADET PARTİSİ İL BAŞKANLIĞINDAN KIRKPINAR TEKLİFİ

YENİ MAHSUL SÜPÜRGE TELİ BORSA’DA

HEM KARATE HEM DE AİKİDO DA TERFİ!

TÜRK-İŞ HAZİRAN AYI AÇLIK SINIRINI 18.978,77 TL OLARAK AÇIKLADI!

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN İKİNCİ ÖĞRETİM AVANTAJI KAPATILDI.

HAVA KARARMAYINCA IŞIKLAR DİKKAT ÇEKMEDİ

ÖZGÜR ÖZEL'DEN IŞIKLARI KAPAYIP AÇMA TALEBİ

VEKİL AĞA'NIN HAYALİNDEKİ İLK İCRAAT -HAREMLİK SELAMLIK!-

REKTÖR ERHAN TABAKOĞLU YALAN SÖYLER Mİ?

BAŞPEHLİVAN BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

İPSALA EL YAPIMI ÇİKOLATA VE EL YAPIMI DERİ ÇANTALARI BÜYÜK RAĞBET GÖRÜYOR

ALTIN KEMER SAHİBİ YUSUF CAN ZEYBEK

BAŞPEHLİVAN YUSUF CAN ZEYBEK

PROTOKOL ER MEYDANI'NDA

664'ÜNCÜ KIRKPINAR AĞALIK İHALESİ YAPILDI

CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL EDİRNE'DE

KIRKPINAR'DA ÇEYREK FİNALE KALAN BAŞPEHLİVANLAR BELLİ OLDU.

BAŞPEHLİVANLARDAN MİLLİ TAKIMA BÜYÜK DESTEK

GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜ SELİM AK'IN YENİ MARİFETİ!

KIRKPINAR ER MEYDANI SARAYİÇİ DIŞINA MI ÇIKIYOR?

KIRKPINAR OLİMPİYATI RESMEN  BAŞLADI.

KIRKPINAR AĞASINA BÜYÜK KARŞILAMA

İPSALA SPOR MİDİ KIZLAR VOLEYBOL TAKIMI EDİRNE FİNALLERİ’NDE

KIRKPINARIN MİNİK GÜREŞÇİSİ

Yükleniyor

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN İKİNCİ ÖĞRETİM AVANTAJI KAPATILDI.

BAŞPEHLİVANLARIN MEZUNİYET GURURU

EDİRNE LİSESİ 167. DÖNEM ÖĞRENCİLERİNİ MEZUN ETTİ!

EDİRNE EĞİTİM-SEN’DEN YENİ MÜFREDAT PROTESTOSU!

ŞİİR VE RESİM DALINDA İKİ TÜRKİYE BİRİNCİSİ'DE LALAPAŞA'DAN ÇIKTI.

İPSALA KARAAĞAÇ KÖYÜNDE YAŞAYAN ENİS ERGİN, TÜRKİYE 4' ÜNCÜSÜ, DÜNYA 10'UNCUSU.

SÜLOĞLU BELEDİYE BAŞKANI ORMANKIRAN'IN BABA ACISI

BATI TRAKYA VE BALKANLARDAKİ EĞİTİM DANIŞMANLARIMIZIN DİKKATİNE!

EDİRNELİ TUĞÇE KIBRIS’TA EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN MODELİ SEÇİLDİ

ÖZTÜRK'TEN EN ANLAMLI KUTLAMA

İŞ İNSANI SERDAR YALÇINER'İN OĞLU MEHMET CAN YALÇINER EVLENDİ

GENCAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ

MÜDAVİM RESTORAN SAHİBİ CÜNEYT ERGİNLER VEFAT ETTİ

ABDÜLHAMİT İRİŞ;'İSTANBUL'UN FETHİ EDİRNE'DEN BAŞLAR!'

EDİRNE'NİN EN YAŞLI KEDİSİ TARÇIN 19 YAŞINDA HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU

EDİRNE ROMAN GENÇLİK DERNEĞİ ROMACTED ÇOCUK EVİNİ AÇIYOR

EDİRNE'Lİ BİSİKLETLİLERİN SESSİZ SÜRÜŞ ETKİNLİĞİ (RIDE OF SILENCE)

İPSALA LİSESİ 1979/ 6 FEN MEZUNLARI 45'İNCİ KEZ BULUŞTULAR

TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY’İN ÖLÜM HABERİ CİĞERLERİMİZİ YAKTI

TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY,İN ACI GÜNÜ

ÇELTİKLER YANAR-SA- BU HESABIN ALTINDAN KİMSE ÇIKAMAZ!

KURAN KURSU HOCASININ İHMALİ ÇOCUĞUN CANINA MÂL OLUYORDU

EDİRNE MÜFTÜSÜ HASAN BAŞOĞLU MERKEZE Mİ ÇEKİLDİ?

CUMARTESİ PAZARINDAN MÜJDELİ HABER

HAVA KARARMAYINCA IŞIKLAR DİKKAT ÇEKMEDİ

VEKİL AĞA'NIN HAYALİNDEKİ İLK İCRAAT -HAREMLİK SELAMLIK!-

REKTÖR ERHAN TABAKOĞLU YALAN SÖYLER Mİ?

BAŞPEHLİVAN BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

ALTIN KEMER SAHİBİ YUSUF CAN ZEYBEK

BAŞPEHLİVAN YUSUF CAN ZEYBEK

KEŞFETTİĞİNİZ BU GENÇ DEĞERİ  BAŞOĞLU'NUN İNSAFINA TERK ETMEYİN VALİ BEY!

AİLEMİZİN ACI GÜNÜ

GAZETELERİ YAŞATMA MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

BAYRAM ÖNCESİ BÜYÜK FACİA

OTOPARKTA SİLAHLI ÇATIŞMA

SOSYETE MANAVI AYDOĞAN

KOMSER

Her İnsan Bir Hikâye“TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY ”İÇİMİZDEN BİRİ

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16