TOPAL ÖRDEK REKTÖR YÖRÜK; MANGAL PARTİLERİNE DOĞRU YOLA ÇIKMIŞ GİBİ…


TOPAL ÖRDEK REKTÖR YÖRÜK; MANGAL PARTİLERİNE DOĞRU YOLA ÇIKMIŞ GİBİ…

Şimdilerde; (eskisi kadar sık olmasa da) Sapanca’daki malum fidanlıkta, ilimizin üst düzey bürokratlarıyla, mangal partileri düzenleyen eski valimiz hasan Duruer’e, polis bahçesinde düzenlediği bir basın toplantısında; “ Edirne valisi olduğunuz günden buyana, ilimizde içlerinde il müdürleri de bulunan, 30-35 üst düzey bürokrat değişti. Peki, bütün il müdürleri değişen Edirne’mizde kamu hizmetleri açısından çağ mı altladık? Ne oldu… 5-10 yıl ileriye mi gittik?” diye sormuştum.

Bana; “devlet makamları kimseye mülk değildir. Görevliler değişir.” Diye cevap veren Duruer’in sözü doğru çıktı ve ilk valiler kararnamesinde görevinden merkeze çekildi. Ekibinden değişen ilk görevli kendisi oldu. Oldu da; bakan Müezzinoğlu’nun desteği ile Edirne’ye getirdiği (çoğunluğu İstanbul eski Milli Eğitim Personeli olan) üst düzey bürokratlardan bu güne kadar ne hikmetse değişen olmadı!

Her neyse… Duruer vali, o toplantıda, o gün için hakkında hiçbir kanuni işlem yapılmamış olan Organize Sanayi Bölgesi Müdürünü görevden aldığını söyleyerek, müdür hakkında o an için iftira sayılacak sözler sarf etti. Ben yaptığı yargısız infaza dayanamayarak; “ vali bey, özel kalem müdürünüz İbrahim Tarancı hakkında açılmış davalara sesiniz çıkmazken, henüz hakkında soruşturma dahi açılmamış bir kamu görevlisi için söyledikleriniz, makamınız göz önünde bulundurulduğunda yenir yutulur cinsten değil.” Diyerek kendisini uyarmıştım.

‘Ayna Nöronlar’ mı desek , ‘üzüm üzüme baka baka kararır’ mı desek, ne derseniz deyin, vali Duruer’le birlikte çalışmaktan olacak; Trakya Üniversitesi Rektörü Yener Yörük; etrafında ki ağır cezada yargılananları görmezden gelirken; hakkında ki iddialar henüz soruşturma aşamasında olan yardımcısını görevden aldı… Yetmedi, YÖK Başkanına gitti… ÖSYM Başkanına gitti… TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) Başkanına gitti… Elinin erdiği dilinin döndüğü her yerde, ‘Hüseyin hocayı mevcut görevlerinden alın’ diye kulis yaptığı kulaktan kulağa, dilden dile Edirne’de ve Üniversite camiasında dolaşıyor.

‘Topal Ördek’ sürecine giren Rektör Yener Yörük, giderayak‘Lame duck’ gibi davranmak yerine, her şeye ve herkese musallat oluyor ki sormayın gitsin… Hele hele kendisini destekleyen cenah’ın bu günlerde, Edirne valiliğinden başlayarak bütün Devlet kurumlarında ( kendisinin alternatifi olarak düşünülen) Prof Dr. Ahmet Günşen’ide gözden çıkararak, Prof Dr. Erhan Tabakoğlu adına başlattıkları kampanyadan haberdar olmasıyla iyice çileden çıktı…

Yörük; Prof Dr. Hüseyin Sarıoğlun’dan kurtulayım derken, yaptığı ahde vefasızlık ile o kadar yalnızlaştı ki, hayalini kurduğu geleceğini kaybettiğini ne yazık ki göremiyor! O ne görüyor bilmem… Ama etrafındaki kılavuzlarının kendilerine yer aradığına bakılırsa; oda Duruer vali gibi Sapanca’da olmasa da; Kaz Dağlarında mı olur, Bergama’da mı olur, deniz gören bir Zeytin Fidanlığında, her gün azalan dostlarıyla (o güne kadar etrafında dost kalırlarsa) mangal partileri yapacağını görür gibiyim!

17 Aralık öncesi okyanus ötesine mesaj gönderme yarışına giren ve bu gün hala, Edirne de “biz Bakan Mehmet Müezzinoğlunun adamıyız” diye gezinen, aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar bekleyenlere sesleniyorum… Yörük’ü terk edenler yarın sizleri de terk edecekler! Aklınızı başınıza alın, eninde sonunda sıra sizlere de gelecek. Bırakınız Bakanınızı, son kozunuz olan o çok güvendiğiniz bölgesel lobiniz dahi sizleri kurtaramayacak!