Fatih Ürek;Siyasetçiler sanatın evrenselliğini örnek alsınlar…

Bulgar sanatçılara düet yaptığı “Sus” şarkınsa klip çekmek için Bulgaristan’a giderken, Edirne ye uğrayıp akşam yemeği yediği, Köfteci Osman Usta’nın lokantasında gördüğümüz Fatih Ürek’le, bir röportaj yapma imkanı bulduk. Bizi kırmayıp konuşan mütev

Fatih Ürek;Siyasetçiler sanatın evrenselliğini örnek alsınlar…

Bulgar sanatçılara düet yaptığı “Sus” şarkınsa klip çekmek için Bulgaristan’a giderken, Edirne ye uğrayıp akşam yemeği yediği, Köfteci Osman Usta’nın lokantasında gördüğümüz Fatih Ürek’le, bir röportaj yapma imkanı bulduk. Bizi kırmayıp konuşan mütev

Fatih Ürek;Siyasetçiler sanatın evrenselliğini örnek alsınlar…
11 Nisan 2009 - 15:29

 

Fatih Ürek;

fatik ürek2

Siyasetçiler sanatın evrenselliğini örnek alsınlar...

 Bulgar sanatçılara düet yaptığı "Sus" şarkınsa klip çekmek için Bulgaristan'a giderken, Edirne ye uğrayıp akşam yemeği yediği, Köfteci Osman Usta'nın lokantasında gördüğümüz Fatih Ürek'le, bir röportaj yapma imkanı bulduk. Bizi kırmayıp konuşan mütevazı sanatçı; Belediye başkanımıza kırgınlığını dile getirdi! Edirne yi ve Edirnelileri çok sevdiğini söyleyen sanatçı; "Kırkpınar Ağalığı işi hedefine varmış çok güzel bir promosyondu!" dedi.

 

H. Yasa, M.H an; Fatih Bey Edirne ye hoş geldiniz; Sizi buralara hangi rüzgâr attı?

Fatih Ürek; Hoş bulduk. Edirne yolumuzun üstündeydi. Biz Bulgaristan'a gidiyoruz. Bulgaristan da bir klip çekeceğiz..Bulgar sanatçı arkadaşlarla. Buraya kadar gelmişken Edirne ye uğrayalım dedik. Edirne benim çok sevdiğim bir yer. Edirne de meşhur bir köfteci varmış dediler; bizde köftesinden yiyelim dedik.

H.Yasa, M.H an; Bulgaristan'da klip çekmek nereden aklınıza geldi Fatih bey?

Fatih Ürek;  benim "sus" şarkımı, Bulgaristan'da ki 2 şarkıcı Manila ve Galila söylemek istemişler, sonra beraber oturduk konuştuk, karara vardık. "Sus" şarkısını Bulgarca okuyacaklar. Bendende düet yapmamı rica ettiler. Güzel bir düet yaptık. Şimdide klip'ini çekeceğiz. Bulgaristan'a ilk defa gidiyorum. Uluslar arası bir iş. Aslında bir nevi Hadise'ye oy toplamaya gidiyorum.

fatik ürek3

Bulgaristan'daki sanatçı arkadaşlarıma söyleyeceğim; Hadise'yi desteklesinler. Türkiye birinci olsun.

 

H.Yasa, M.H an; Hadise Nisan ayın 10 una kadar muhtemelen Bulgaristan'da olacak. Dün İpsala kapısından Yunanistan'a geçti. Oradan da Bulgaristan'a gidecek. Oradan da Makedonya ya...

Fatih Ürek; İnşallah görürüm Hadise yi. Aynı yerde olabiliriz. Sofya ya gidiyoruz. Zannedersem görüşürüz. Hadise çok sevdiğim çok takdir ettiğim bir arkadaşım.

Mutlaka görürüm. Konseri varsa konserine de giderim. Daha çok onun için gidiyorum dediğim gibi. Orada ki sanatçı arkadşlarımada söyleyeceğim. Türkiye ye 1. olsun.

H.Yasa, M.H an; Fatih bey, Selimiye camisini ziyaret edcekmisiniz?

Fatih Ürek; Vaktim yok maalesef. Ben daha önce ziyaret etmiştim ama. Biliyorsunuz daha önce gelmiştim ve burada Kırkpınar güreşleriyle ilgili bir şeylerde olmuştu.

H.Yasa, M.H an; Evet, Kırkpınar güreşleri için gelmiştiniz.

fatik ürek4

Kırkpınar Ağalığı şovumuz hedefine varan çok güzel bir promosyon olmasına rağmen, Belediye Başkanınız beni konsere davet etmedi. Ona bu yüzden kırgınım!

 

Fatih Ürek; Evet gelmiştim. Fakat sonra Belediye başkanınız sağ olsun beni konsere davet etmemişti.

H.Yasa, M.H an; O dönem sizin Kırkpınar ağalığına adaylığınız söz konusuydu hatırlarsanız...

Fatih Ürek; Evet öyleydi. Bu belediye Başkanınızın kendi özel ricasıydı. Yani asıl amacına ulaşmış bir promosyondu o. İlgi çekmesi için. Bende katılmış oldum. İyi de oldu. Edirne o sene çok büyük bir ziyaretçi akınına uğramıştı. Ama ben yinede bir konser yapmak istemiştim. Ona çok bozuldum. Buradan söylemek istiyorum. Belediye Başkanınıza kırgınım.

H.Yasa, M.H an; Bu sene ki Kırkpınar'a da davet gelirse; ya da bir şekilde, mesela; ağa olmak için Kırkpınar'a gelmeyi düşünürsünüz?

 

Herkes işlini yapacak; Sanatçı sanatçılığını, Ağalarda ağalığını!

Fatih Ürek; Ağalık mı? Yok, artık olmaz. Ağalar ağalığını bilsin, şarkıcılar şarkıcılığını.

H. Yasa, M.H an; köftesini yediğiniz Osman ustanın size anlatmak istediği bir derdi var fatih bey.

Fatih Ürek; buyurun

Osman usta: İstanbul Beşiktaş'ta Kırkpınar köftecisi olarak bir köfteci açılmış. Ortaklığın ilk zincirini atmış bizlerle. Bizim soy ismimizi kullanmış. Edirne Kırkpınar köftecisi olarak bir köfteci açılmış. Benimle ortaklığın ilk zinciri olarak açmış bu köfteciyi. Ama benim bir alakam yok.

Fatih Ürek; Peki, sizin isminiz tasdiklimi, yani köfteci Osman olarak?

Osman usta: evet

Fatih Ürek; onu başka birisi yaparsa bir şey yapamıyorsunuz maalesef. Ama yani siz hiç merak etmeyin. Burada ki tatla oradaki tat birbirini tutmaz.

Osman usta: Benim İstanbul'dan gelen müşterim bana sizin İstanbul da ki şubenizde ne bu tat var ne bu köfte ile ilgi var diyor. Zaten benim alakam yok. İsmimi karalıyorlar.

 

Osman ustanın köfteleri bir harika, inanılmaz lezzetli, bize perhizimizi bozdurdu sağ olsun!

 

Fatih Ürek; İnanılmaz bir lezzet. Rejimi de bozduk her şeyi bozduk. Senin eline su dökemezler.

H. Yasa, M.H an; Birçok şarkınızın Yunanistan versiyonları yapıldı. Yine farklı şarkılarınız Sırp sanatçılar tarafından çevrildi bunu müziğin Evrenselliğine mi bağlıyorsunuz?

Fatih Ürek; müzik evrensel zaten. İşte ne güzel politikacılarımızın konuşmadığı dili sanatçılar konuşuyor. Bakın mesela oradaki sanatçı arkadaşlar gelip benimle konuşabiliyor, biz gidip başka sanatçılarla konuşabiliyoruz. Bu sadece bu çevredeki insanlar değil. Bulgaristan Rusya Romanya, Amerika dâhil birçok sanatçı birbiriyle görüşebiliyor. Bir evrenselliği müjdeliyoruz zaten. Fakat birçok siyasetçi bunu yapamıyor. Demek ki her şeyin başında bir sanatkârlık olması gerekiyor.

H. Yasa, M.Han; yani burada siyasetçilere bir atıfta bulunacak olursak.

Siyasetçiler sanatın evrenselliğini örnek alsınlar...

Fatih Ürek; ilk önce sanata el versinler ondan sonra siyaset yapsınlar.

H. Yasa; M.H an çok teşekkür ederiz ziyaretiniz ve bize bu röportajı yapma imkânı verdiğiniz için.

Fatih Ürek; ben teşekkür ederim. Edirne halkına çok selam Edirne ‘yi çok seviyorum.

H. Yasa, M.Han; Edirne haklıda sizi çok seviyor bunu böyle bilin. Ben sizi çalışmalarınızdan dolayı da kutluyorum. İnşallah uluslar arası camiada da, Türkiye de ki kadar çok değer görürsünüz. Çok teşekkürler.

Fatih Ürek; Ben şuan Bulgaristan'a gidip oy toplamayı milli gelir diye düşünüyorum. Bu zamanda madem Hadise de orda, O na ve ülkeme oy toplamak benim en tabii görevim. Hepinizi çok seviyorum. Teşekkür ederim.

Bizlerde fatih beyi çok seviyoruz ve çalışmalarında başarılar diliyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum