Türkiye Bulgaristan Buluşma Merkezi’nin Açılışı Gerçekleştirildi…

T.Ü.Yabancı Diller Yüksekokulu’nda yapılan Türkiye Bulgaristan Buluşma Merkezi’ nin açılışı; 27 Mayıs 2009 tarihinde Ayşekadın Yerleşkesi Yabancı Diller Yüksekokulu Binası’nda gerçekleştirildi.

Türkiye Bulgaristan Buluşma Merkezi’nin Açılışı Gerçekleştirildi…

T.Ü.Yabancı Diller Yüksekokulu’nda yapılan Türkiye Bulgaristan Buluşma Merkezi’ nin açılışı; 27 Mayıs 2009 tarihinde Ayşekadın Yerleşkesi Yabancı Diller Yüksekokulu Binası’nda gerçekleştirildi.

Türkiye Bulgaristan Buluşma Merkezi’nin Açılışı Gerçekleştirildi…
02 Haziran 2009 - 10:24

 

Türkiye Bulgaristan Buluşma Merkezi'nin Açılışı Gerçekleştirildi...

Türkiye Bulgaristan Buluşma Merkezi’nin Açılışı Gerçekleştirildi… 2T.Ü.Yabancı Diller Yüksekokulu'nda yapılan Türkiye Bulgaristan Buluşma Merkezi' nin açılışı; 27 Mayıs 2009 tarihinde Ayşekadın Yerleşkesi Yabancı Diller Yüksekokulu Binası'nda gerçekleştirildi.

Açılış Törenine; Bulgaristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Angel MARİN, Edirne Vali Vekili Ali Deniz SÜRMEN,  Bulgaristan Sofya Kütüphanecilik ve Bilgi Teknolojileri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Stoyan DENCHEV, Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Beyhan KARAMANLIOĞLU, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Timur KIRGIZ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal KUTLU, Üniversitemiz Genel Sekreteri Recep GÜRKAN, Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Angel ANGELOV, Bulgaristan Konsolosu Plamen TEODOSİEV ve Yardımcısı Ivailo NEDELCHEV, Bulgaristan'dan ve Üniversitemizden bir çok Akademik ve İdari personel ve öğrenciler katıldı.

 Bulgaristan Kütüphanecilik ve Bilgi Teknolojileri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Stoyan DENCHEV  yaptığı konuşmada; böyle güzel bir etkinlikte bulunmaktan memnuniyetini dile getirerek, Trakya Üniversitesi'nde geçmişteki yıllarda Bulgarca Eğitimin verilmesi ile dileklerinin gerçek olduğunu, Türkiye Bulgaristan Buluşma Merkezi'nin açılması ile de karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi için ikinci bir adımın atılmış olduğunu kaydetti. Konuşma sonrasında, Rektör Vekili Prof. Dr. Beyhan KARAMANLIOĞLU, Genel Sekreter Recep GÜRKAN, Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Angel ANGELOV ve katkısı olanlara teşekkür belgelerini, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Angel MARİN' e Trakya Üniversitesi Plaketini takdim etti.

T.Ü. Rektör Vekili Prof. Dr. Beyhan KARAMANLIOĞLU, Bulgaristan ile tarihimizin ortak olduğunu, tarihteki bu beraberliğinTürkiye Bulgaristan Buluşma Merkezi’nin Açılışı Gerçekleştirildi… 4 günümüzde de dostluğa ve işbirliğine güç katacağını vurgulayarak; 'Trakya Üniversitesi olarak açtığımız buluşma noktaları ile Balkanlar'da çekim merkezi haline geleceğiz. Trakya Üniversitesi olarak amacımız komşu ülkelerin üniversiteleri ile karşılıklı bilimsel ve kültürel ilişkileri geliştirerek, ülkeler arası dostluk ve barış ortamlarının sürdürülmesine katkıda bulunmaktır.

Balkan Üniversitesi olarak Bugün Bulgar Buluşma noktasının açılışını yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Başta Bulgaristan Başkonsolosu Angel ANGELOV olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üniversitemiz ve Edirne için hayırlı olmasını diliyorum.'diyerek açılan buluşma noktasının Balkanlar ve Türkiye ilişkileri için önemine değindi.

Vali Vekili Ali Deniz SÜRMEN konuşmasında; çok iyi düzeyde olan Bulgaristan Türkiye ilişkisinin ilimizdeki yansımasının muhtemelen daha da iyi boyutlara geleceğinin altını çizerek, ‘Komşu illerimizle birçok işbirliği yaptık. Bu işbirliğimizin artarak devam edeceğini temenni ediyorum. Buluşma Noktasının Hem Ülkemiz hem Bulgaristan için hayırlı olmasını diliyorum.' dedi.

 Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Angel MARDİN, yapılan törenin sembolik ve gerçek anlamda büyük önem taşıdığını belirterek; 'Bu proje Bulgar Türk İlişkisinin olumlu esintisi, Balkan bölgesi geleceğinin bir parçasıdır. Aramızdaki arkadaşlık ve ilişkimizin bir adımını daha atmış bulunmaktayız. Açılacak olan Buluşma Noktası, Trakya Üniversitesi ve Bulgaristan arasındaki kültür merkezi ve Balkanların buluşma noktasıdır. Trakya Üniversitesi logosu gibi bir köprü niteliğini taşımaktadır.  Böyle bir merkezin açılışından dolayı başta Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver DURAN olmak üzere tüm emeği geçenleri kutlamaktayım.' dedi.

Konuşmalardan sonra Türkiye Bulgaristan Buluşma Merkezi Açılışı yapıldı. Açılışı; Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Angel MARİN, Edirne Vali Vekili Ali Deniz SÜRMEN ve Rektör Vekili Prof. Dr. Beyhan KARAMANLIOĞLU yaptılar. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Angel MARİN; içinde Bulgar Edebiyatından seçmeler, ders kitapları ve yararlanılacak çeşitli materyallerin bulunduğu Buluşma Merkezi'nin Odasının Kapısına sembolik olarak ismini astı ve merkezin anı defterinde, günün anlam ve önemi için memnuniyetlerini dile getirdi.

Açılışın ardından, Üniversitemiz Yetkilileri ve Bulgaristan'dan gelen konuklar Trakya Üniversitesi Sosyal Tesisleri'nde dostluk yemeğinde buluştular.

 Edirne Belediye Başkanı Hamdi SEDEFÇİ yemekte yapmış olduğu konuşmasında; ‘1989 yılında Belediye Başkanı olduğumda Bulgaristan ile Türkiye arasında ciddi sorunlar vardı.  O günlerden bu mutlu günlere gelmenin keyfini yaşıyoruz. Trakya Üniversitesi'nin de aracılığı ile Balkanlar ile bir dostluk köprüsü oluşturmaktayız.'dedi.

Türkiye Bulgaristan Buluşma Merkezi’nin Açılışı Gerçekleştirildi… 3Yemeğin ardından Angel MARİN; Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen, Edirne Belediye Başkanı Hamdi SEDEFÇİ ve Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Beyhan KARAMANLIOĞLU' na Bulgaristan ile ilgili kitapçık ve albüm hediyelerini takdim etti.

 Hamdi SEDEFÇİ'nin Angel MARİN'e hediyesini takdim etmesinin ardından dostluk yemeği sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum