ŞAHİN VALİNİN KUMU SATILIYOR DA ÖZDEMİR VALİNİN KUMU NİYE...
Hamza Yasa

Hamza Yasa

ŞAHİN VALİNİN KUMU SATILIYOR DA ÖZDEMİR VALİNİN KUMU NİYE SATILMIYOR?

19 Ekim 2016 - 16:28

ŞAHİN VALİNİN KUMU SATILIYOR DA ÖZDEMİR VALİNİN KUMU NİYE SATILMIYOR?

Geçtiğimiz günlerde yerel basınımızda çıkan haberlerde Edirne Valisi Günay Özdemir Meriç Nehrinin kumunu satamadıklarını söyleyip bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Meriç Nehri temizleme çalışmalarında çıkacak kumun İstanbul piyasasına satışı için ilahe fiyatını aşağı çekeceğini söyledi. Vali Özdemir; “Belki maliyeti düşürseydik talep görebilirdi. Ama biz normal piyasa fiyatlarına göre ihaleye çıktık. Bir de İstanbul’a nakliye fiyatları da eklendiği için maliyet artmıştı. Belki 2’nci, 3’üncü ihalede fiyatları düşürdüğümüz takdirde ve İstanbul’daki piyasa şartlarına uygun hale getirdiğimizde satılma ihtimali olabilir” dedi.

Vali Özdemir’in bu açıklamasıyla, eski Edirne Valisi Dursunali Şahin’in gecen yıl yerel ve ulusal basını önünde yaptığı kum şovu aklına gelen vatandaşlarımız; “ Dursunali Şahin Valinin ‘Öz Meriç Kumu’ tıkır tıkır satılıyor da, Özdemir valinin kumu niye satılmıyor?” sorularını sormaya başladılar…                        (Bilindiği üzere; Eski Edirne Valisi Dursunali Şahin; gecen yıl; ‘Öz Meriç Kum Şirketi’ adına İstanbul’a gönderilen ilk kum kamyonu için düzenlediği törende kurdele kesmiş ve “Bu kumu görünce yiyesim geliyor” diyerek günlerce basının gündeminde kalmıştı.)

Bizde geçtiğimiz hafta konuyla ilgili bir ön haber yayınlayıp;  Edirne kamuoyunda oluşan alğının yanlış olduğunu ve satılmayan kumun Dursunali Şahin valinin ‘Öz Meriç Kum Şirketinin’ kumu olmadığını belirtmek için; “SAYIN VALİM; BU KUM, O KUM DEĞİL!  O KUM, HALA ESKİ VALİ DURSUNALİ ŞAHİN'İN İŞTAHINI KABARTACAK KADAR GÜZEL!!!” demiş ve haber detayını da 17.10.2016 Pazartesi günü yayınlayacağımızı yazmıştık. Ancak benim rahatsızlığım nedeniyle bu haberi gecikmeli olarak yayınlamak durumunda kaldık. Gecikmeden ötürü duyarlı okuyucularımızda özür diliyorum.

Şimdi gelelim asıl konuya: Vali Özdemir’in satamadığı kuma…

Hepimizin bildiği üzere membaa Bulgaristan da olduğu için kontrolü çok zor olan Meriç ve Tunca nehirlerinde 2014 yılında yaşanan 4 (dört) taşkında, birçok sedde patlamış ve buralardan taşan sularla yaklaşık 4 milyon m3 milli kum taşkın sahalarındaki tarım alanlarına yayılmıştı… İşte bu milli ve çamurlu kumlar Edirne İl Özel İdaresince ihaleye çıkartıldı ve alıcı olmadığı için satılamadı!

2 yıldır dağınık bir şekilde taşkın sahalarında ve tarımsal arazilerde yayılmış olarak bekleyen bu kumlar, gecen zamanla çamurlaşma haline geldiğinden, elenip yıkanmadan şap kumu, sıva kumu veya duvar örme kumu olarak inşaat sektöründe kullanılamayacağından alıcısı çıkmamıştır. Hâlbuki AFAD tarafından ayrılan kaynaklar doğru kullanılmış olsaydı ve bu kumlar uygun bir depolama yapılsaydı pazarlanması mümkün olacaktı!

Sözün kısası; Dursunali Şahin Valinin yıkanıp depolanan ‘Öz Meriç Kumu’ tıkır tıkır satılmaya devam ederken, Özdemir valinin çamurlaşmış milli kumu önümüzdeki senede büyük bir olasılıkla alıcı bulamayacaktır…

Çözüm ise; Meriç ve Tunca taşkınlarında ortaya çıkan bu durum için alternatif olabilecek satılabilir kum üretimi ve taşkın öncesi nehir temizliğindedir! Bunun için de,‘Öz Meriç Kum Şirketinin’ olduğu gibi Meriç nehri boyunca 10 Hektarlık 1(a) grubu ruhsat sahaları açılıp özel şirketlere devredilerek, hem istihdam sahaları oluşturulabilir, hem de,‘Öz Meriç Kum Şirketinin’ sattığı kumları takip ettiği gibi(!) takip ederek Edirne Valiliği daha iyi paralar kazana bilir!  

YORUMLAR

  • 0 Yorum