YILIN BÜROKRATI OSMAN BEY, EN’İNİ İYİ DÜŞÜNMÜŞMÜDÜR?
Hamza Yasa

Hamza Yasa

YILIN BÜROKRATI OSMAN BEY, EN’İNİ İYİ DÜŞÜNMÜŞMÜDÜR?

13 Mart 2016 - 14:30

YILIN BÜROKRATI OSMAN BEY, EN’İNİ İYİ DÜŞÜNMÜŞMÜDÜR?

Bu yıl ETV Yılın EN’leri ödül töreni oldukça kalabalık bir davetli huzurunda verildi. Ödül töreni ve ödüllerin hangi kriterlere göre verildiği konusunda Edirne kamuoyunda oluşan soruların cevaplarını kendime açıklama hakkımı saklı tutmak kaydıyla, yılın bürokratı ödülü hakkında yazmasam olmaz diye düşündüm.

ETV, valimiz olmadığından olacak(!) yılın bürokratı ödülünü ikiye bölüp, birini, her yağmurda şakır şakır akan Eski Camiinin, bırakınız çatısını onarmayı, yağmur suları halıları ıslatmasın diye Eski Camiinin içine koydurduğu leğeni değiştiremeyen, Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güvener’e vermiş!

Burada (şimdilik) ETV söyleyecek sözüm yok… Ödül bu… Alınır verilir… Dimi ama… Benim sözüm Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güvener’e… Osman bey; yılın EN’i ödülünü alırken EN’ine BOY’una düşündü mü acaba… Bence düşünmedi! Biraz düşünseydi kendisine; “yahu ben 2013 yılından buyana daha Bedesten’in dış dükkânlarına doğal gaz bağlatamadım… Kervansaray’ın çatısındaki kurşunları tamir edemedim… Hepsi bir yana, daha UNESCO nun dünya kültür mirası listesindeki Sinan’ın başyapıtı Selimiye’nin içindeki bağış sandıklarını kaldırmak şöyle dursun, Selimiye’nin tarihi dokusunu hiçe sayarak yapılan imam odasını kaldıramadım…” der ve bu ödülü kabul etmezdi.

Şimdi diyeceksiniz ki; “ETV nin göremeyip seni gördüğün eksikler bumu yani?” O zaman üşenmeden okumaya devam edeceksiniz…

Göreve geldiği günden bu yana Selimiye Camisinin rölöve’sinin hazırlanmasından başka elle tutulur gözle görünür tek icraatı bulunmayan, ETV nin yılın bürokratı seçtiği Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güvener; aşağıda özetle saydığım işleri yaptı ve bunları ETV programlarında yayınladı da biz mi duymadık?

Osman Güvener’in Müdürlüğündeki Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü;

- Alan Yönetimi Başkanlığı oluşturulan UNESCO Dünya Kültür Miras listesindeki Selimiye Camii için, Edirne Belediyesinin koordinasyonunda 2011 yılında hazırlanan ve yürütülen Yönetim Eylem Planında belirtilen işlerden, Vakıflar Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan işleri mi bitirdi?

- Yapıların yerinde yükseltilmesi veya taşınmasının mümkün olduğu günümüz teknolojisi ile her yıl su taşkınlarına maruz kalan Kasım Paşa Camisi için proje üretip çözüm mü buldu?

- Vali Hasan Duruer'in Selimiye Camiinden söktürdüğü ve akibeti meçhul muhteşem tarihi avizeyi bulup yerine mi koydu?

-Onarımı tamamlanıp bir yıldır açık olan sinagog’un arkasındaki muhteşem müştemilatı ve ek binalarını restore edip hizmete mi açtı?

-Edirne’den topladığı Milyonlarca TL kira gelirlerinden sadece 1/6 sını Edirne için harcayan ve ödenek sıkıntısı olmayan Vakıflar Bölge Müdürlüğü, hepsi birer vakıf eseri olan ve birçoğunun minaresi kalmış camilerin yeniden ihyasını sağlayacak projeler hazırlayıp ihale aşamasına mı getirdi?

- Vakıf Envanteri mi tamamlandı? Şehrimizin merkezinde, Yıldırım Camiinin hemen dibinde… Kaçak kazı yapılarak tahrip edilen, türünün ender örneklerden sayılan sebil’in vakıflara ait olduğunu mu tespit etti?  

-Yeni imareti biliyoruz. Eski imaretimiz... Orta imaretimiz nerde bizim… Vakıflar Bölge Müdürlüğü bunları Edirne’ye mi kazandırdı?

- Basında da çok konusu edilen Mevlevihane’yi abat mı etti?

-Yeniçeri hamamı… Yıkılmak üzere olan Beylerbeyi hamamı, atıl vaziyetteki Tahtakale hamamına el mi attı?

- Katolik İtalyanlar öncesi Bir Ortodoks Hıristiyan yapısı olan Enez Ayasofya’sı ‘Fatih Camisinin’ Katolik İtalyanlara verilen restorasyon incelemeleri için yeni bir projemi geliştirdi?

Bu soruların cevabı evet değilse… Sizce ETV, Osman beye Yılın Bürokratı Ödülünü; eş, dost meclislerinde yaptığı sohbetler ve kaçırmadığı resepsiyonlarla, 3 öğün yerine 6 öğün yemek yemeyi tercih ettiği için vermiş olabilir mi?

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum