KÜÇÜK GİYİM HİLELERİ - 1 Mine YASA
Mine Yasa

Mine Yasa

KÜÇÜK GİYİM HİLELERİ - 1 Mine YASA

15 Temmuz 2015 - 12:29

KÜÇÜK GİYİM HİLELERİ - 1   Mine YASA

Merhaba sevgili Olay Gazetesi okurları. İlkyazımdan sonra çok keyifli geri dönüşler aldık. İyi dilekleriniz, takibiniz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Yazımın gündemine gelecek olursak, hayatımızı podyuma çevirecek günlere çok az kaldı. Ramazan bayramı ve yaz ayları olması sebebiyle şık ve formda gözükme ihtiyacı gün be gün artıyor. Bayram ziyaretleri, tatil planları, düğünler dernekler derken her günümüz podyum olup çıkacak. Benimde bu zorlu günler için size küçük tavsiyelerim olacak.

Tavsiyelerimi ve yazımın ana temasını sizlerle paylaşmak istiyorum.

“VÜCUDUNUZU TANIYIN, ONUNLA BARIŞIK OLUN”

Yazıma bu sıcak günlerin hararetini biraz olsun azaltmaya yardımcı olacak kumaşlarla başlamak istiyorum. Kadın ya da erkek hiç fark etmez, yaz aylarında terletmeyen, nefes alan, iz yapmayan ve serin tutan kumaşlardan kıyafetler tercih etmelisiniz.

Tavsiye 1; alışveriş yaparken, ürünün içinde ki küçük etikete mutlaka bakın. Yaz aylarında yaptığınız alışverişte o etikette görmeniz gerekenler şunlar; pamuklu, poplin, şile bezi, keten, krep, ipek veya şifon. Bunların dışında sentetik ya da başka bir kumaş türü tercih ederseniz bilin ki yoğun bayram ve tatil programınız sıcaktan dolayı hiç kolay geçmeyecek.

Mevsime göre kumaş seçimi yaptığımıza göre 2. Tavsiyem; bedeninizi iyi tanıyın. Kilo fazlanız var mı? Hangi bölgede fazlanız var? Orantısız bir vücudunuz mu var? Duruşunuzda bozukluk var mı? Sizin için kusurlu bölgeniz nereniz? Bedeninizde sizi en çok rahatsız eden yer neresi? Bu sorularla kendinizi tanıyın lütfen. Zira kış aylarında olduğu gibi kalın, uzun, kabarık montlar ya da şallarla kusurları kapatma imkânınız olmayacak!

3. tavsiyem fazla kilolarından şikâyet eden kadın ve erkekler için; mümkün olduğunca tek renk veya yakın tonlar ve dikine ince çizgiler kurtarıcınız olacak. Son zamanlarda moda akımlarının vazgeçilmezi olmaya başlayan ince çizgi kiloları kapatmak için vazgeçilmez bir hiledir. Mesela kadınlar için kremin üzerine ince kahve ya da yeşil çizgili keten bir elbiseyi bu bayramın kurtarıcısı ilan edebiliriz. Erkek içinde ince dikine çizgili açık renk bir gömleğin altına aynı renk açık tonlarda bir pantolon kurtarıcı olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken, genellikle yapılan büyük bir hata var. (Özellikle beyler bu hataya çok sık düşüyor.) Açık renk pantolon ve gömleği koyu renk kalın bir kemerle kesiyorlar. Koyu renk kemer, açık renkle sağladığınız ince ve uzun görüntüyü ortadan ikiye bölerek, sizin olduğunuzdan daha kilolu görünmenize sebep olur. Bu nedenle pantolonlar tam bele oturacak şekilde seçilmeli ya da açık renk kemer kullanılmalıdır.

Tavsiye 4; aksesuarlar çok önemli. Güzel bir kombinenin tamamlayıcıları kesinlikle aksesuarlardır. Beyler için ilk tavsiyem kıyafetiyle aynı tonlarda kemer kullanmaları olacak. Az önce bahsettiğim gibi vücudunuzu ortadan ikiye bölmeniz duruşunuzu bozacaktır. Ayakkabılar için kıyafete yakın tonlar kullanılırsa kilo problemlerini kapatabilirler. Ancak kilo sorunu olamayan beyler kıyafetlerine çok zıt bir renk tercih ederek kombinelerine heyecan katmalarını tavsiye ederim. Takı olarak erkeklerin en büyük kurtarıcısı ise saattir. Eğer çok farklı uçarı bir tarzınız yoksa bileğinizi tamamen kapatmayacak, bileğinizin yarısı büyüklüğünde bir saat en ideal aksesuarınız olmalı. Takım elbise giyecekseniz ceketinizin rengine tamamen zıt küçük bir cep mendili yakanızın hemen altına çok yakışacaktır.

 Hanımlar için aksesuarın önemi tabii ki beylere göre çok daha büyük. Kilolu bayanlar için degajın altına kadar inen uzun zincirli kolyeler, daha zayıf gözükmeyi sağlayacaktır. Kolyenin altında ki kıyafet eğer V yaka bir seçimse bu sizi daha da ince gösterir. Omuzları dar ve kilo problemi olmayan bayanlara sıra taş ve boncuklarla gerdan gölgesinde çok uzun olmayan kolyeleri tavsiye ederim. Böylelikle üst bölgeniz daha dolgun ve çarpıcı olur. Kilolu bayanlara bir başka tavsiyem sallantılı küpeler. Sallantılı küpeler toplu bir yüzün uzun gözükmesini sağlar. Ayrıca toplu yüzlü bayanların en çok yaptığı hatalardan biri saçlarının sürekli salık ve kabarık olmasıdır. Bu hataya düşmeyin ve güzel yüzünüzü ortaya çıkartın. Salık ve kabarık saçlar sizleri olduğunuzdan daha kilolu gösterir. Saçlarınızı sıkıca toplayıp sallantılı bir küpe taktığınızda, kusurlarınızı saklamaya çalışmanın durumu daha kötüleştirdiğini aynada ki değişimden fark edeceksiniz.  Sıra bileklere geldi. Kol vücudun dikene inen uzun bir uzvu. Zayıf gözükmek istiyorsanız kollarınızı sıra sıra bilezikler, bileklikler, künyelerle doldurmayın. Sadelik her zaman şık olmak demektir. Tek bir parça ince bir bileklik, ellerinizin uzun ve zarif gözükmesini sağlarken üst kolunuzun da göze batmamasını sağlar. İnce bilekli bayanlar ise bileklerini tam saran ve mümkünse hafif yapışık aksesuarlar kullanmalı. Kalın, kabarık ve sert kesimli aksesuarlar tüm kolun duruşunu etkileyip hem kolunuzun kısa görünmesini, hem de kostümünüzün dikkat çekmemesini sağlayacaktır.

Şimdilik size veda ediyorum. Bayramdan sonraki haftalarda aksesuar ve giyim hileleri üzerine çok daha detaylı paylaşımlarım olacak. Tüm okurlarımın iki gün sonra idrak edeceğimiz Mübarek Ramazan Bayramını sevdikleri ve özledikleriyle beraber, sağlık ve muhabbetle geçireceklerini diliyorum. Hoşça kalın.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum