ANNE GEMİSİNDE YOLCULUK
NEDİM ÖZEKŞİ

NEDİM ÖZEKŞİ

ANNE GEMİSİNDE YOLCULUK

11 Mayıs 2015 - 12:10

ANNE GEMİSİNDE YOLCULUK

Nedim Özekşi;

Bugün anneler günü ve bizler için çok değerli bir gün. Çok değerli çünkü bu gün dünyadaki bütün insanlar annelerinin şefkat dolu kollarının arasına girecek ve cennet adıyla işaret edilen sonsuz mutluluğu bir an olsun tatma şerefine nail olacak. Bazılarına göre bugünün öteki günlerden hiçbir farkı yok. Çünkü onlara göre her gün anneler günü! Doğru annelik mefhumu öyle bir günde doyulup yaşanabilecek bir mutluluk değil. Ancak; dünyadaki bütün insanların aynı günde bu kutlamaya adapte olmaları ve hep birlikte bu günün yaşanması, mutluluğun tesirini artıran yegâne güç durumuna getiriyor.

Bizler bu günü annelerimizi mutlu etmek için değil; onların yaratılış gereği fıtratlarında bulunan yaratanın sonsuz mutluluğundan bir nebze nasiplenebilmek amacıyla kutluyoruz. Evet, mutlu olmak istiyorsak mutluluğu ilk önce annelerimizin kollarında ve onların şefkatinde bulabiliriz. Çünkü Allah’ın rahim ismi yani sonsuz sınırsız sıfatlarını kendi ilminde seyretmesinin başlangıç noktasıdır anneler. Eğer mutluluğu huzuru seyretmek emelinde iseniz dünya yaşamı içerisinde başvuracağınız ilk mercidir annelerimiz.

Annelerimizi bizi dünyaya getiren, emziren, hastalıkta başımızda bekleyen birer “şefkat makinesi” olarak görmemek lazım! Onlar aynen yaratan gibi karşılıksız verendir(!) Günlük yaşamımızda çok kullandığımız hatta bu gün daha sık duyacağımız bir söz vardır.

“Cennet annelerimizin ayağı altındadır.”

Bu sözü kanaatimce şöyle anlamak gereklidir; Annelerimiz Yüce Yaratanın Yeryüzünde Bize Suretinin Göründüğü İlk Noktadır(!)Bu suret öyle bir suret ki; Özüne baktığımızda Ahad(Ehad) oluşundan ötürü sonsuz sınırsız, zamandan ve mekândan münezzeh bir suret. Tamamıyla mutmaine (mutlu) yani; “ tam teşekküllü mutluluk ve seyir objesi.”

İşte bu mutluluk ve seyir objesinin en alt tabanı cennet yani mutluluk duygusudur. Eğer bu deryada yüzmesini bilir ve annelerimizin hayır dualarını alır aşkımızı o tarafa yönlendirebilirsek ki Allah herkese kolaylaştırsın mutluluk ve seyir objemiz her geçen gün genişleyecek ve yaratanın sonsuzluk denizinde mutmaine (mutlu) olma şerefine ulaşacağız. Eskiler bu olaya erme derlerdi. Eğer bu dünyada ve ölüm ötesi hayatımızda mutlu bir bilinç hayatı yaşamak istiyorsak en kestirme yollardan birisidir annelerimiz. Allah her bilince “ANNE GEMİSİNDE YOLCULUK “yapmayı sonsuz sınırsız boyutlarda mutlu olabilmeyi nasip etsin…

Anneler günümüz kutlu olsun…

YORUMLAR

  • 0 Yorum