FAZLA ÇALIŞMA ve FAZLA SÜRELERLE ÇALIŞMA ÜCRETLERİNİN HESABI
SGK; BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

SGK; BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

FAZLA ÇALIŞMA ve FAZLA SÜRELERLE ÇALIŞMA ÜCRETLERİNİN HESABI

05 Ağustos 2014 - 15:10

FAZLA ÇALIŞMA ve FAZLA SÜRELERLE ÇALIŞMA ÜCRETLERİNİN HESABI

İş Kanununda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık 45 saati aşan çalışmalar fazla çalışma ve haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle 45 saatin altında belirlendiği durumlarda ortalama haftalık çalışma süresini aşan ve 45 saate kadar yapılan çalışmalar fazla sürelerle çalışma olarak adlandırılmaktadır.

Çalışılan fazla her bir saat için verilecek ücretin, normal çalışma brüt ücretinin saat başına düşen miktarının % 50 yükseltilmesi suretiyle ödenmesi gerekir.

ÖRNEĞİN : Brüt saat ücreti 10,oo TL.olan bir işçinin üy içinde 5 saat fazla çalışma yapması halinde normal ücretine ilave olarak 5 x 15 üzerinden 75,oo TL.fazla çalışma ücreti alması gereklidir.Fazla süreli çalışmada ise, fazla sürelerle çalışmalarda her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına miktarının % 25 yükseltilmesi ile ödenmesi gerekmektedir.

ÖRNEĞİN : İş sözleşmesinde haftalık çalışma süresi 40 saat olarak belirlenen işçinin o hafta 45 saat çalışma yapması halinde fazla sürelerle çalışma sözkonusu olacaktır.Bu durumda brüt saat ücreti 10,oo TL.olan bu işçinin ay içinde 5 saat fazla sürelerle çalışma yapması halinde normal ücretine ilave olarak 62,5.ooTL.( 5 x 12,5) ücret alması gerekmektedir.

*** Yukarıda izaha çalışıldığı üzere, doğru bir ücretlendirme yapıp-yapmadıklarının kontrolu için işverenlerin, ücretlerini yukarıda yapılan hesaplama üzerinden alıp-almadıklarının kontrolu için de çalışanların dikkatine sunuyorum... ***

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar