HAFTADA BİR-İKİ KEZ TEMİZLİĞE GİDEN KADINLARIN SİGORTALILIĞI
SGK; BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

SGK; BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

HAFTADA BİR-İKİ KEZ TEMİZLİĞE GİDEN KADINLARIN SİGORTALILIĞI

11 Ağustos 2014 - 16:35

HAFTADA BİR-İKİ KEZ TEMİZLİĞE GİDEN KADINLARIN SİGORTALILIĞI

Torba yasa ile ilgili görüşmeler Mecliste devam ediyor. Yasada, haftada bir-iki kez temizliğe giden kadınlarla ilgili de bir düzenleme var... Kamuoyunda " Evimize hafta da bir veya iki kez temizliğe gelen kadını sigortalı yapmamız gerekiyor mu" şeklinde sorulan sorulara, Torba Kanununda bu hususta yapılan düzenlemeye bakarak vatandaşın merakını giderelim...

Torba Yasa'da bu konuda olayı basitleştiren bir düzenleme yer alıyor. Kanun çıktığında SGK uygulama ayrıntılarını belirleyecek.

Buna göre:

1 - Bir defaya mahsus olmak üzere, SGK' nın bu hususta hazırladığı matbu form doldurulacak ve temizliğe gelen kadın ve kadını çalıştıran işveren konumundaki ev sahibi beraberce imzalanıp Kuruma verilecekler,

2 - SGK bu konuyla ilgili bazı kuponlar bastıracak. Örneğin 20.50.100.150.400 TL.'lik gibi. Temizlikçi kadına nakit para yerine, ev sahibi bankadan alacağı öğreneğin 100 TL.'lik " kupon " verecek.

3 - Kadın bankaya gittiğinde, banka bu 100 TL'den, % 2 " iş kazası meslek hastalığı primi kesecek, geri kalan 98 TL.'yi temizlikçi kadına ödeyecek.

Bu kadar basit bir uygulama ile bu iş bundan böyle sorun halinden çıkmış olacak.

Bir diğer husus, temizlikçi kadın isterse, primini kendisi ödeyerek " isteğe bağlı " sigortalı olabilecek.

Yani anlayacağınız, haftada bir-iki gün evlere temizliğe gelen kadına işveren konumundaki ev sahibi, istediği takdirde dosya açtırıp çalışan kadını sigortalı göstermeye devam edeceği gibi, kanunun çıktığı tarihten sonra istemediği takdirde, yukarıda ifade edilmeye çalışıldığı kısa vadeli çalışmalarla ilgili SGK' 'ya işyeri dosyası açtırmayarak çalışan adına sigorta primi yatırmayacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar