İŞKUR ENGELLİLER İÇİN TARİHİ BİR ADIM ATTI...
SGK; BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

SGK; BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

İŞKUR ENGELLİLER İÇİN TARİHİ BİR ADIM ATTI...

05 Ağustos 2014 - 19:32

İŞKUR ENGELLİLER İÇİN TARİHİ BİR ADIM ATTI...

MESLEKİ EĞİTİM ALAN ENGELLİLERE 36 BİN LİRAYA KADAR HİBE DESTEĞİ VERİLECEK.

Engellilerin toplumsal hayatta görünür hale gelmeleri, sabah hazırlanıp sokağa çıkmaları, otobüse binip işe gitmeleri ve kendilerini güçlü hissetmeleri onları farklı bir konuma taşıyor. Böyle olunca da, istihdam edilen engellinin hayata bakış açısı değişiyor, kendini topluma daha fazla ait hissediyor. Yani, engellilerin istihdamı yalnızca çalışma veya para kazanma anlamına gelmiyor.

KONTENJAN SORUNU ÇÖZMÜYOR

Mevzuata göre 50 ve daha fazla işçi çalıştıran özel sektör işyerleri, çalıştırdıkları işçi sayısının yüzde 3'ü kadar engelli istihdam etme zorunda. Fakat bu kontenjan, teşviklere rağmen doldurulamıyor. Mayıs 2014 itibarıyla engelli istihdam etmek zorunda olan 18 bin 613 özel sektör işyeri bulunuyor. Bu işyerlerinin istihdam etmek zorunda olduğu engelli sayısı 109 bin 132. Ama yalnızca 82 bin 619 engellinin istihdam edilebildiğini görüyoruz.

İŞYERLERİ ÇALIŞMAYA UYGUN DEĞİL

İşverenler istihdam zorunluluğu kapsamında engellileri istihdam edemiyor çünkü pek çok işyerinin fiziki koşulları engellileri çalıştırmak için uygun değil. İstihdam zorunluluğu kapsamında çalıştırdığı engelliler için sigorta primi de ödemeyen işveren, engellilere "sen işe gelme ben maaşını bankaya yatırırım" diyerek engellinin çalışmasını engellemiş oluyor.

NEDEN PATRON OLMASINLAR...

İŞKUR'dan önemli bir katkı geldi. Kendi işini kurmak isteyen engellilere 36 bin lira hibe desteği sağlanıyor. Engellilerin çalışma hayatında yalnızca çalışan konumunda değerlendirilmediğinin engellilere hissettirilmesi bile bu açıdan çok önemli.

FİNANSÖR CEZALI İŞLETMELER

İŞKUR'UN kendi işini kurmak isteyen engellilere vereceği hibenin finansörü işyerinde engelli ve eski hükümlü çalıştırmak zorunda olduğu halde çalıştırmayan işverenler. Bu işverenlere uygulanan cezalar bir fonda birikiyor ve gerektiği ölçüde engelli vatandaşlara hibe ediliyor.

GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ALANA DESTEK

İŞKUR kendisine iş fikri ve projesi ile gelen engelliye önce girişimcilik eğitimi verecek. Kuracağı meslekte mesleki eğitim de alan engellilere toplamda 36 bin liraya kadar hibe verilecek. Engellilere 3 konuda destek var.

-KURULUŞ GİDERİ DESTEĞİ: İşyeri kuruluşu için yapılan; Resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar gibi masraflar için en fazla 2 bin lira.

- İŞLETME DESTEĞİ: 12 ay boyunca işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma) yüzde 60'ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 4 bin lira.

- KURULUŞ DESTEĞİ: İşletmenin kuruluşundan itibaren 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, ofis malzemesi gibi maliyetler için en fazla 30 bin lira.

SON TARİH 12 EYLÜL

Hibe programı kapsamında proje başvurusu yapmak isteyen kişiler için son başvuru tarihi 12 Eylül. Komisyon kararını Kasım ayı içerisinde verecek ve desteklenen projeler kapsamında engellilerin kendi işlerinin başına geçmesi mümkün olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar