SGK'DA İCRA TAKİP VE HACİZ İŞLEMLERİ
SGK; BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

SGK; BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

SGK'DA İCRA TAKİP VE HACİZ İŞLEMLERİ

02 Eylül 2014 - 16:21

SGK'DA İCRA TAKİP VE HACİZ İŞLEMLERİ

SGK' NCA SİGORTA PRİMİ SÜRESİNDE ÖDEMEYEN BORÇLULAR HAKKINDA HANGİ İŞLEMLER YAPILMAKTADIR?

* Süresinde ödenmeyen sigorta primlerinin tahsilini teminen borçlular hakkında, 6183 sayılı amme alacaklarının tahsil usulü hakkında kanun hükümlerine göre icra takip işlemleri uygulanmaktadır.

BORÇLU HAKKINDA İCRA TAKİP İŞLEMLERİNE NASIL BAŞLANIR.

Ödeme emrinin borçluya tebliği ile başlanmaktadır.

KENDİSİNE ÖDEME EMRİ TEBLİĞ EDİLEN BORÇLU NE YAPMALIDIR.

Ödeme emrinin tebliğ edildiği tarihten itibaren 7 gün içinde borcun tamamını ödemesi, aksi takdirde aynı süre içersinde mal bildiriminde bulunması, borçlarını tecil ve taksitlendirme veya borca itiraz etmesi gerekmektedir.

SÜRESİ İÇİNDE ÖDENMEYEN PRİM VE DİĞER ALACAKLARDAN DOLAYI GECİKME CEZASI VE GECİKME ZAMMI NASIL HESAPLANMAKTADIR.

Kurum alacaklarının yasal süresi içinde ödenmemesi halinde, ödenmeyen kısmına sürenin bittiği tarihten itibaren ilk 3 aylık sürede her ay için % 2 oranında gecikme cezası uygulanır.

Ayrıca, her ay için borç ödeninceye kadar Hazine Müsteşarlığınca açıklanan bir önceki aya ait Türk Lirası cinsinden ıskontolu ihraç edilen Devlet iç borçlanma senetlerinin aylık ortalama faizi bileşik bazda uygulanmak suretiyle gecikme zammı alınır.

İCRA TAKİBİNDEKİ BORÇLAR NASIL ÖDENEBİLİR.

Kurum ile anlaşmalı bankalara (mosip icra dosyası seçimli 34 no'lu ekrandan 26 haneli iş yeri sicil numarası ile sorgu yapılarak) ödenir.

İCRA TAKİBİNE KONU OLAN BORÇLAR KREDİ KARTI İLE ÖDENEBİLİNİR Mİ?

Bu borçlar ile bu borçların tecil ve taksitlendirmesi halinde aylık taksitler Kurum web sayfasından E-SGK kredi kartı ile prim ödeme bölümünden 7/24 ödenebilmektedir.

SGK 'YA BORCUNU ÖDEMEYENLERİN BAŞKA HESAPLARI İLE ÜÇÜNCÜ KİŞİLERDEKİ HAK VE ALACAKLARINA HACİZ KONULMASI MÜMKÜN MÜDÜR?
* Borçlunun banka hesapları, maaş, ücret, kira gibi gelirleri ve üçüncü kişilerdeki her türlü hak ve alacakları, ilgililere haciz bildirisi tebliğ edilerek haczedilir.

SGK 'DA, HAKKINDA İCRA TAKİP İŞLEMLERİ BAŞLATILAN BORÇLUNUN ARAÇLARI HACZİ VE TRAFİKTEN MEN EDİLMESİ NASIL YAPILMAKTADIR?
* Borçlulara ait Emniyet Genel Müdürlüğü'nde sicil kayıtları tutulan araçlar, Kurumca elektronik ortamda sorgulanarak haczedilmekte ve trafikten men işlemleri yapılabilmektedir.

SGK İCRA TAKİP VE HACİZ İŞLEMLERİNDE, BORÇLU TARAFINDAN MAL BİLDİRİMİNDE BULUNULMAKLA BİRLİKTE BORCUN ÖDENMEMESİ HALİNDE, KURUMCA NE GİBİ İŞLEMLER YAPILMAKTADIR.
* Mal bildiriminde bulunulması icra takip işlemlerinin yapılmayacağı anlamına gelmez.Borcun ödenmemesi veya taksite bağlanmaması halinde mal bildiriminde gösterilen veya Kurumca tespit edilen her türlü mal, hak ve alacaklarına haciz uygulanmak suretiyle takip işlemlerine başlanır

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Fehmi arpacioglu
  3 yıl önce
  Maaşımda haciz var başka bir gelirim yok haciz kaldirilabilirmi
 • Martin martin
  4 yıl önce
  Selamlar ben sigortali calisanim asgari ucretle maasima eskiden kalma alakamin olmadigi bir olaydan dolayi sgk pirim borcu geldi maasimin 1/3 oraninda kesinti ben resmiyette maas haczinin 1/4 oldugunu zannediyordum bana bi yardimci olurmusunuz

Son Yazılar