YABANCI PLAKALI ARAÇLARIN TÜRKİYE' DE KALMA SÜRESİ İKİ YILA...
SGK; BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

SGK; BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

YABANCI PLAKALI ARAÇLARIN TÜRKİYE' DE KALMA SÜRESİ İKİ YILA ÇIKARILDI...

03 Aralık 2015 - 16:27

YABANCI PLAKALI ARAÇLARIN TÜRKİYE' DE KALMA SÜRESİ İKİ YILA ÇIKARILDI...

13.Ekim.2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karar ile Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerin, getirdikleri kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına verilen geçici ithal izni süresi 6 aydan 24 aya çıkarıldı.

Buna göre, yurt dışında ikamet eden kişilerin getirdiği taşıtların 730 gün (iki yıl) süreyle Türkiye'de kalabilmesi mümkün olup, bu sayede özellikle gurbetçi vatandaşların Türkiye' de araçlarıyla daha uzun süre kalabilmelerine imkan sağlandı.

Bu haklardan yararlanarak yabancı plakalı taşıt getirebilmeleri için kişinin son bir yıl içinde en az 185 gün fiilen yurt dışında bulunması gerekiyor.

Bu sebeple, Türkiye' de yerleşik kişilerin geçici ithalat rejimi kapsamında yabancı plakalı taşıt getirmesi, başkasının getirdiği taşıtı kullanması veya adına vekâleten taşıt getirilmesi mümkün değil...

Bu gibi ihlallerin tespiti halinde kişilere cezai müeyyide uygulanacak.

Vekâleten yurt dışından taşıt getirilmek istenmesi halinde de, mülkiyet sahibinin ve taşıtı getirenin son 1 yıl içinde 185 gün yurt dışında kalma şartını sağlaması gerekiyor.                                           

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar